Podróż w czasie do lat 80-tych

W jednym z poprzednich wpisów poruszyłam temat lat 90-tych. Teraz chciałabym ponownie zabrać was w podróż czasie, ale tym razem do jeszcze wcześniejszej dekady, a konkretnie lat 80-tych. Jak się przekonacie panująca wtedy moda była bardzo ciekawa.

W 1980 roku dzięki filmowi „Amerykański żigolak” wypromował się sam Giorgio Armani. Wszystko dzięki zaprojektowaniu ubioru głównego bohatera tej ekranizacji. Włoski projektant przestawił wtedy szeroko rozumiany męsko-damski dress code. Dla mężczyzn zaproponował smukłe, dopasowane i miękkie garnitury z subtelnych tkanin. Kobiety z kolei zakładały męskie spodnie oraz sztywną i obszerną marynarkę z wypchanymi ramionami. Według Armaniego strój ten miał symbolizować kobietę sukcesu.

Dalej należy zwrócić uwagę na stylizacje sportowe. W latach 80-tych zapanowała wielka moda na dbanie o swoje ciało i częste wycieczki na siłownię. Wśród mężczyzn symbolami byli tu Tom Cruise z filmu „Top Gun” czy też Patrick Swayze z „Dirty Dancing”. W przypadku kobiet kluczową ekranizacją okazało się „Flashdance”. Główna bohaterka wykonywała w jednej ze scen taniec, w czasie którego ubrana była w getry na łydkach i czarne body. Ten strój okazał się później prawdziwym hitem. Dzięki „Flashdance” wypromowała się również damska bluza z opadającym ramieniem.

Wśród obuwia należy zwrócić uwagę na plastikowe sandały. Były bardzo tanie, a co za tym idzie nie miały w sobie jakości. Niestety były bardzo niewygodne, a także bardzo pociły się w nich stopy. Dostać je można było właściwie we wszystkich kolorach. Te z „wyższej półki” mogły mieć domieszkę brokatu.

Wraz z filmem „Powrót do przyszłości” wypromowała się moda na puchowe kamizelki. Nosił taką bowiem główny bohater filmu Marty McFly, którego grał Michael J. Fox. Trend ten utrzymał się do lat dzisiejszych. Na aukcjach internetowych można zarobić ogromne pieniądze jeśli wystawi tam się kamizelkę uszytą oryginalnie właśnie w latach 80-tych.

W tamtej dekadzie narodziła się ramoneska. Ta skórzana kurtka wzięła swoją nazwę od rockowej grupy Ramones. To właśnie ci muzycy wypromowali kurtkę, która jest bardzo popularna również obecnie.

Lata 80-te to także wielka popularność postaci z bajek Walta Disneya, a szczególnie Myszki Mickey. Właśnie ubrania z tą postacią były bardzo popularne wśród dzieci i młodzieży. Dziewczęta ceniły sobie bardzo wielkie gumki do włosów. Były one dużo bardziej trwałe niż zwykłe frotki.

Nie wiem jak wy, ale ja chociaż na chwilę cofnęłabym się w czasie do tamtej dekady. Panujące wtedy trendy wydają mi się bardzo ciekawe i nie dziwię się, że wiele z nich przetrwało do dzisiaj.